Medvěd

ZOO v zimě? Bez front a levněji!

Možná tomu nebudete věřit, ale zimní období je výbornou příležitostí pro návštěvu ZOO. Menší počet turistů, kteří chodí zvířátka okukovat, je po letních měsících vítanou úlevou. Většina si tak užívá pozornosti a nemá potřebu se schovávat. Odpadá také zoufalé hledání parkovacího místa, davy turistů, fronty vždy a na vše a třešničkou na dortu je nižší cena. Prostě paráda!

Zoologická zahrada Ostrava – klasika, co nadchne děti, ale i dospělé

Klasických ZOO můžete po celé republice najít hromadu. Každá je však něčím jiná a lákavá. Ostravská zahrada nás překvapila hned dvakrát. Poprvé trošku negativně, protože projet labyrintem uliček k parkovišti byla opravdu výzva, podruhé už pozitivně, protože myslí na městské děti. Jednoduše řečeno – dneska čtyřletého prcka hrochem za sklem nenadchnete. Naopak kontaktní zónou s hospodářskými zvířaty ano. Může si tu sáhnout na prase, pohladit krávu, nakrmit ovečky a prohnat drůbež. Co si budeme povídat, on je to zážitek kolikrát i pro dospělého člověka. Dneska se totiž, pokud nemáte příbuzné velkostatkáře, k živé krávě dostanete maximálně tak na vzdálenost půl kilometru.

Sloni v ZOO

Velkým lákadlem je ale i chov slonů, který v Ostravě nese úspěchy v podobě malých slůňat. To poslední – sameček Chandru – se narodilo loni. Více však budete pravděpodobně znát sloní holčičku Rashmi, která byla prvním odchovaným mládětem v zajetí, nejen u nás, ale i na Slovensku. Čím dál více se také rozmáhá trend doplňovat nejen oblasti ohrožené fauny, ale i flóry. Proto i tady najdete rozsáhlý Botanický park. Jeho návštěva je však nejlepší v jarních měsících.

Ostravská ZOO má od února otevřeno od 9 do 17 hodin, od března až do 18 hodin. V rámci zimní taxy si účtuje 80 Kč na osobu, takže oproti letní ceně ušetříte 30 Kč. Parkovné je bohužel placené i v zimě.

ZOO Lešná – nekorunovaná královna moravských ZOO

Hned v úvodu musím říct, že Lešná u Zlína je moje nejoblíbenější ZOO u nás a nezměnilo to ani několikero návštěv Dvora Králové a jeho safari. Prostě Lešná je moje srdcovka. Důvodů je hned několik. Expozice jsou uspořádány přehledně v rámci kontinentů a kromě zvířat se tu dozvíte i mnohé o původních obyvatelích a jejich kultuře. Za naprosto skvostnou pak považuji botanickou část důmyslně propojenou s celou zahradou. Unikátní je zdejší japonská zahrada Mu-Shin, která je největší u nás. Střídmá úprava rostlin a kamenná výzdoba v japonském stylu mě přivádí v úžas při každé návštěvě.

Botanická zahrada

Stejně tak jako nový pavilon rejnoků. Zde můžete ponořit ruce do bazénu plného zástupců siby ománské a nakrmit je připravenými rybími kousky. Jejich strava je však přísně hlídána, takže pokud si nepospíšíte, návštěvníci před vámi zkrmí dané denní množství a vám tak nezbyde, než se jen kochat. To vám mimochodem v zimě také hrozí mnohem méně. A samotného krmení se nemusíte bát. Rejnok krmení jemně nasaje z vaší ruky a často se nechá pohladit. Ptáte se, jaké to je? Jeho kůže je nádherně hladká, jemná, skoro sametová. Ale popsat se to nedá. To prostě musíte zažít.

Rejnoci

Rejnoci

Do konce února zaplatíte za návštěvu ZOO v Lešné 80 Kč na hlavu. Oproti letní ceně 130 Kč je to krásné. Parkovné se v zimě neplatí. V ceně vstupného není zahrnuta prohlídka zámku v areálu. Částka ve výši 30 až 50 Kč dle typu prohlídky se platí na zámku zvlášť.

ZOO Olomouc – od žraloka po netopýry

Zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce je mojí „domovskou“. Nemine rok, abych se tam nebyla podívat. Změny sice probíhají pomalu, ale i tak člověk objeví vždy něco nového. Největším lákadlem turistů jsou bezpochyby žraloci, netopýři a pak lávka napříč areálem makaků červenolících. O posledních zmíněných jste možná slyšeli. Jsou to totiž vyhlášení kleptomani. Kromě čepic kradou také brýle a fotoaparáty a vše, co se jen trošku blyští. Personál ZOO to pak jen velmi těžko získává zpátky. V pavilonu netopýrů zase nikdy nevíte, jestli si neodnesete něco sebou. Netopýři tu lítají nad hlavami návštěvníků a sem tam jim něco „ukápne“, to se ví. Připravte se taky na poměrně silný zápach a samozřejmě tmu. Pokud by vám něco běhalo kolem nohou, nebojte se. Spolu s netopýry v pavilonu žijí další noční zvířata.

Makak

S cenou je to v olomoucké ZOO stejné jako v Ostravě. Pokud zaparkujete u autobusové zastávky a nepojedete až nahoru k ZOO, ušetříte navíc za parkovné.

Když vášeň nezná mezí…

…tak si ZOO nenecháte ujít ani v zahraničí. Doporučit vám tak můžeme Wild Park ve Veľké Lomnici na Slovensku. Na první pohled budete možná trošku zmatení. Jedná se totiž o větší rodinný dům ve vilové zástavbě. Uvnitř přijde ale velké překvapení! Seznámit se tu můžete s různými exotickými druhy takříkajíc „na vlastní kůži“. Vyzkoušíte si, jaké to je mít omotaného velkého hada kolem krku a za příplatek se pomazlíte i s nějakou tou šelmou. Hodně se o chovaných zvířatech také dozvíte – například to, že opice nemá svěrač a kálí, kde se jí zlíbí. Výjimkou pak není ani „značkování“. Zjednodušeně řečeno, pokud si vás oblíbí, pomaže vás svým výtvorem od hlavy k patě.

Had na ruce

Na závěr nutno říci, že se nejedná o žádný turistický cíl s úkolem vyždímat vás finančně od hlavy k patě, ač cena je trošku vyšší. Základní sazba činí 9€ za dospělého a 5€ za dítě, VIP pak od 15€ nahoru. Vynaložené prostředky ale stojí za to. Kromě péče o zdejší obyvatele se totiž Wild Park, jakožto nezisková organizace, věnuje i záchraně ohrožených druhů po celém světě. Můžete tak mít dobrý pocit a zábavu a poučení pro děti během deštivých dnů dovolené v Tatrách.

Lucka

K cestování a jeho kouzlu přičichla až poměrně pozdě (v 17 letech), o to víc si to ale vynahrazuje v současnosti. Ráda si zjišťuje legendy a pověry spjaté s místem a více než otrocké pobíhání po pamětihodnostech jí naplňuje posezení dále od turistické vřavy, kde může nerušeně nasávat místní genius loci. Na každém výletě musí ochutnat zdejší specialitu a ideálně si něco z toho odvézt domů (naštěstí to ještě nebyly zažívací potíže).
Pokud tě článek zaujal, sdílej.